sergej1-t679.jpg 

Tento úkon je vcelku jednoduchý a mohol by ho zvládnuť každý. Model od výrobcu Tillig má viac možností, kde po menších úpravách je možné umiestniť dekodér aj reproduktor.

Rozhodol som sa vystrojiť týmto zariadením dvoch sergejov s rozdielnym  rokom výroby. Rozdielne sú  len v tom, že starší typ nemal predprípravu na zdigitalizovanie a bolo treba dekodér priamo naletovať na plošný spoj. Pri novšom modely, a pri použití dekodéru „Train“ len s káblikmibolo potrebné ho vystrojiť šesť pinovým  konektorom, ktorý som získal po odstrojení pár súčiastok z plošáku pre analógovú prevádzku.

digitalizacia-sergej-010_resize-kopie.gifdigitalizacia-sergej-009_resize-kopie.gif

Pri oboch modeloch som ako miesto pre dekodér vybral hornú stranu na závaží a pre reproduktor nádrž v spodnej časti podvozku.

digitalizacia-sergej-003_resize-kopie.gif digitalizacia-sergej-016_resize-kopie.gif

Aby som mal istotu, že medzi závažím a karosériou je dostatočné miesto pre umiestnenie dekodéru, bolo nutné ho zmerať. Jednoduchým spôsobom za pomoci malej guličky z plastelíny to nebolo ťažké zistiť.

digitalizacia-sergej-011_resize-kopie.gif

Napokon, aby som mal dostatočné miesto, musel som asi 0,5mm odbrúsiť zo závažia a tým si vytvoriť rovnú plochu pre dekodér. Po stranách závažia som vybrúsil drážky o šírke asi 3mm a hĺbke 1,5mm pre kábliky k plošáku (červený, čierny, oranžový, sivý, žltý a biely) a k reproduktoru (2x hnedý).

digitalizacia-sergej-012_resize-kopie.gif digitalizacia-sergej-013_resize-kopie.gif

Po osadení dekodéru a jeho dopojení  bolo treba pripraviť miesto pre reproduktor. V strede podvozku v oblasti nádrže som vyrezal otvor a zo spodnej časti  ho uzavrel vyrobeným uzáverom s dierkami pre lepší prestup zvuku. Teraz je možné osadiť reproduktor a prepojiť ho s dekodérom.

digitalizacia-sergej-014_resize-kopie.gif digitalizacia-sergej-017_resize-kopie.gif

Závažie s plošným spojom je teraz možné zložiť s podvozkom.

digitalizacia-sergej-020_resize-kopie.gif digitalizacia-sergej-021_resize-kopie.gif digitalizacia-sergej-022_resize-kopie.gif digitalizacia-sergej-007_resize-kopie.gif

V tejto fáze máme hotové základné osvetlenie, ozvučenie a pohon. S dekodérom môžeme ovládať ešte dve funkcie osvetlenia. K tomu nám zostali v hornej časti tri kábliky ( zelený, fialový a modrý ako + pól). Tieto funkcie som využil na ovládanie reflektorov, čo  vyžadovalo oddelenie hornej časti svetlovodov určených pre reflektory.

digitalizacia-sergej-025_resize-kopie.gif

Ako zdroj som použil vysokosvietivé diody, ktoré som jemne zafixoval sekundovým lepidlom priamo na karosériu k svetlovodu. Aby som mal istotu, že nepríde ku skratu medzi spojmi (dioda, odpor a závažie) miesto som prekryl izolačnou páskou.   

digitalizacia-sergej-027_resize-kopie.gif

Zvukový modul nieje autentický pre túto lokomotívu, ale poteší.

Fero Kocian

Leave a Reply

*

   Beat diabetes   Diabetes diet