navestidlo.jpg

Na odbočnom module som sa rozhodol vyskúšať niektoré prvky DCC a ako prvé to je servom ovládané mechanické návestidlo.

Potrebné komponenty:

  • mechanické návestidlo -výrobca DK model
  • servo- bežné letecké mikro 8,5 g
  • servodekodér – Uhlenbrock 67800

Na začiatok bolo potrebné vymyslieť uloženie serva. Rozhodol som sa vyrobiť šachtu, ktorá by bola rovnaká aj pre ostatné budúce návestidlá ovládané podobným spôsobom. Skladá sa z dvoch častí z toho jedna časť je určená na pevné namontovanie do koľajiska (na modul) a na druhú časť bude na pevno pripevnené návestidlo so servom. Po odkontrolovaní a primeraní som obidve časti zaformoval, aby som ich nemusel stále vyrábať.

servo-006.jpgservo-010.jpg

Po odliatí jednotlivých častí som na jednu z nich osadil (prilepil) návestidlo. S upevnením serva som si nelámal hlavu a jednoducho som ho prilepil obojstrannou penovou páskou. Na silu ktorú potrebuje vyvinúť, takéto uchytenie úplne postačuje. Jedine čo som musel prerobiť je tiahlo. Pôvodné bolo dosť krátke. Zhruba 10 mm stačilo na to, aby som ho mohol bez problémov zaháknuť za ramienko serva.

servo-007.jpgservo-003.jpg

Časť s návestidlom stačí teraz len upraviť tak, aby splývala s prostredím modulu. Týmto spôsobom montáže je návestidlo možné bez problémov demontovať a hlavne keď sa jedná o tak jemné zariadenie.

Programovanie

servo-008.jpg

Pre programovanie potrebujeme  ústredňu, ktorá nám tento úkon umožní a samozrejme servodekodér. Ja som použil ústredňu intellibox IR a servodekodér 67800 obe od firmy Uhlenbrock. Programovanie je veľmi jednoduché a rýchle. Je možné všetky úkony vykonať mimo a potom ich inštalovať do koľajiska (na modul). Samozrejme pri pripojení je potrebné dodržať poradie zariadení tak, ako boli pripojené pri programovaní. Signál aj napájanie serva a servodekodéra je priamo z koľají, ale odporúča sa servodekodér pripájať aj z transformátora. Je to hlavne z dôvodu neželaných pohybov, ktoré môžu vykonať serva pri prvom zapnutí ústredne. Čo je dôležité je serva si predprogramovať bez dopojenia zariadenia hlavne čo sa týka  približných koncových polôh, pretože môže dôjsť k jeho poškodeniu. Pri prvom programovaní servo robí posun v uhle 90 stupňov a napríklad zariadenie ako mechanické návestidlo taký veľky rozsah nepotrebuje (a ani nezvládne). Až potom môžeme pripojiť tiahlo ovládania návestidla a už to doladenie koncových polôh je veľmi presné.

Programovanie sa môže vykonať dvomi spôsobmi. Jedno je pomocou LNCV na ústredni alebo pomocou programovacieho tlačítka na servodekodéry. Tento spôsob mi vyhovoval viac bol jednoduchý a v celku rýchly. Každý úkon servo potvrdí krátkym pohybom ramena, takže viete že nastavenie prijal.

Fero Kocian

Jeden komentár on Odbočný modul-mechanické návestidlo ovládané servom

  1. jki says:

    ahoj Fero, no to je véééľmi zaujímavé…. ja som sa podobným ovládaním “babral” žiaľ som to nedotiahol do konca, koľko stojí taký servodekodér?

Leave a Reply

*

   Beat diabetes   Diabetes diet