imgp8256_resize.JPG

V dňoch 30.5. až 31.5. 2009 usporiadali členovia klubu KMŽ Hôrky a hosť z Railnet-u pri príležitosti MDD výstavu a prevádzku modulového koľajiska v modelovej mierke TT. Modulové koľajisko bolo postavené v priestoroch jedálne ZŠ s MŠ Hôrky výhradne z modulov klubu. Počas prezentácie si mohli deti postaviť dve papierové stavebnice.

 dsc00860.jpgdsc00878.jpgdsc00889.jpg

Pre začiatočníkov bol pripravený model strážneho domčeka (TT SD RAJEC vystr.pdf) pri Rajci a pre náročnejších model staničnej budovy Porúbka (porubka_A3_final.pdf).

Za odmenu si potom mohli pod vedením členov klubu a detí z krúžku železničných modelárov vyskúšať jazdu niektorého z prevádzkovaných vlakov na koľajisku.

imgp8283_resize.JPGimgp8329_resize.JPG

 Koľajisko sme pripravili už v piatok počas krúžku. Námet bol v celku jednoduchý. Stanica Rajec bola koncipovaná ako vlakotvorná stanica, z ktorej vychádzali vlaky na dva smery:

-Rajec – Odbočka – Porúbka – Konská 

-Rajec – Odbočka – Baňa

layoutmdd09-kopie.jpg

GVD sme uspôsobili tak, aby sa stále „čosi dialo“. Z tohto dôvodu prevažovala osobná doprava nad nákladnou. Pre spestrenie a nacvičovanie nákladnej dopravy sme používali nákladné karty a nákladové lístky. Pre tvorbu grafikonu a ostatných pomôcok (zošitový jazdný poriadok (SP MDD 2009.html), staničný poriadok (Stanicny poriadok MDD 2009.html)) používame v klube osvedčený program Grafikon, ktorý je dostupný na stránkach klubu Ostramo (http://jub.parostroj.net/grafikon/).

mdd-2009-gvd_1.jpg

mdd-2009-gvd_2.jpg

Aj keď grafikon bol pomerne jednoduchý, obsluha Rajca sa miestami riadne „zapotila“. V Porúbke sa občas stalo, že sa križovali osobné vlaky a v stanici bol ešte „manipulák“… hotový hlavolam, ale vždy sa to podarilo zvládnuť.

Táto akcia bola aj dobrá príležitosť vyskúšať nove systémy zabudované v niektorých moduloch a staniciach. Jednalo sa o ovládanie odbočného modulu zo stanice Rajec prostredníctvom Loco-Net s pultom Track-control od firmy Uhlenbrock. K tomu môžem len dodať,že všetko fungovalo perfektne.

Myslím, že akcia mala kladnú odozvu, o čom svedčia aj fotografie galérii a v článku nášho hosťa Gaba na www.railnet.sk. 

Na záver by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí sa na akcii podieľali, návštevníkom za prejavený záujem a dovidenia v septembri na 3. TT víkende Hôrky 2009. KMŽ Hôrky

Leave a Reply

*

   Beat diabetes   Diabetes diet