V dňoch 4.9.7.9. 2008 sa uskutočnilo 2. stretnutie priaznivcov modulovej železnice v modelovej mierke TT. Tento rok bolo po prvý krát prezentované iba modulové koľajisko TT z modulov KMŽ Hôrky, členov združenia „Railnet“ a KŽM Košice. S výstavbou layout-u sme začali vo štvrtok (4.9.2007) v poobedňajších hodinách. Práce prebiehali celkom hladko bez nejakých vážnych problémov. Počas prác zostával aj čas na rôzne diskusné krúžky. Ťažiskom layout-u boli fragmenty trate Žilina – Rajec, ktorý bol koncipovaný do už viac krát prezentovaného tvaru písmena „E“. Hlavnú vetvu tvoril úsek: Rajec – Konská – Tomášov – Pavúkovce, odbočná vetva viedla z Tomášova cez Baňu do koncovej staničky Porúbka.

GVD, podľa ktorého sa jazdilo, sme zverili Petovi Meszárošovi a môžete si ho pozrieť: Rajec-Pavúkovce, Tomašov-Porúbka.

V Zákupoch, ktoré organizovala TT-sekcia a N-sekcia Zababov sme sa oboznámili s nákladnou dopravou pomocou nákladných kariet a listov. Osvojili sme si najmä formát kariet, ktorý používa N-sekcia Zababov. Na stretnutí boli používané zjednodušené univerzálne vozové kartya “nákladové listy“. Pri ich tvorbe sa prihliadalo na jednoduchosť, univerzálnosť a aby si ich osvojili najmä naši mladší členovia.

Nakoľko nebola dopredu pripravená nákladná doprava, v piatok (5.9.) sa Dano Martanovič spolu s nami podujal na tvorbe mapy priemyslu, podľa ktorej sa pripravili nákladné vozy s príslušnými nákladovými kartami a listami. Nepotrebné vozy sa z layout-u stiahli, resp. posielali ako mimoriadne vlaky, avšak bez vozových kariet. Mapa priemyslu nebola rozsiahla, avšak postačovala na precvičovanie a hlavne „osvojovanie“ jazdenia s nákladovými kartami, ktoré tak dáva ciel a zmysel nákladnej preprave.
p1220473_resize.JPG

A Mapa priemyslu bola nasledovná

Spestrením jazdenia bola jazda Ragulina s kamerou (videa ) a on-line vysielanie z akcie, o ktoré sa postarali „Railnetáci“.

V sobotu (6.9.2008) prebehla súťaž o cenu obce Hôrky. Reportáž tu.

Celé stretnutie sa nieslo v duchu diskusných krúžkov, kde sa rozoberali rôzne problémy, ale aj výmeny skúseností. To sa podpísalo za meškanie spúšťania jazdenia podľa GVD. Mali by sme sa taktiež vyvarovať jazdenia alebo obsluhy staníc menej skúsenými, najmä mladšími účastníkmi bez dozoru tak, aby nedochádzalo k zbytočným nedorozumeniam, nehodám (vykoľajenie súprav) a pod. Taktiež diskusné krúžky navrhujeme do budúcna presunúť na čas medzi GVD a na večerné hodiny. Účasť návštevníkov a aj modelárov bola oproti minulému roku menšia, čo nás mrzí a dúfame, že 3. TT víkend bude úspešnejší.

Výsledky našej práce (KMŽ Hôrky), ale aj ostatných modelárov si boli pozrieť starosta obce Hôrky, riaditeľka ZŠ s MŠ Hôrky spolu so zahraničnými hosťami
dscf5306_resize.JPGdscf5317_resize.JPGdscf5310_resize.JPG
a členovia klubu POLARIS – OPP z Poľska, s ktorým KMŽ Hôrky má medzinárodný projekt z oblasti železničného modelárstva zameraného na podporu voľno-aktivít mládeže.
p1220471_resize.JPG

2.TT víkend skončil a veríme, že všetci,

foto-ucastn.JPG

ktorí sa ho zúčastnili (28 registrovaných účastníkov, z toho aj 2 hostia z Českej republiky) zažili príjemnú atmosféru a relax pri svojom koníčku – mode(modu)lovej železnici.

Nakoniec zopár fotiek z fotogalérie.


Za KMŽ Hôrky spísal Patrik Kotula a Fero Kocian.

 

 

 

Jeden komentár on 2.TT víkend Hôrky 2008 – reportáž

  1. nákladiak says:

    Dakujem za peknu reportaz, zbieram modely nakladnych aut, ale asi sa preorientujem na vlacky :-)

Leave a Reply

*

   Beat diabetes   Diabetes diet